82. vydání: Zemřel diktátor Čon Tuhwan

27/11/2021

Obsah:

Sopranistka Čo Sumi v síni slávy

S koronavirem - týden 4

V úterý 23. 11. 2021 zemřel diktátor Čon Tuhwan

Umělá inteligence versus lidská práva

Účinná policejní ochrana?

Severní Korea: poprava za Hru na oliheň?

Hudba: Čong Čeil

BTS: ovace a vojna

S koronavirem - týden 4

Počet pozitivně testovaných je celý týden stabilní, pohybuje se kolem čtyř tisíc denně. Tento pátek Korea hlásí denní přírůstek 3901 případů, od začátku pandemie se nakazilo 432 901 osob, zemřelo 3440. V kritickém stavu je 617 pacientů, zatím nejvíce za dobu trvání koronavirové krize.

Na půlku prosince byla naplánována další fáze "přechodu do života s koronavirem", vzhledem k narůstající tendenci počtu nakažených se však budou protiepidemická opatření příští týden s největší pravděpodobností opět zpřísňovat. Vláda tyto úvahy zdůvodňuje hrozícím nedostatkem lůžek pro pacienty s těžkým průběhem onemocnění. Ministry, odpovědné za boj s koronavirem, si na pondělí povolal prezident Mun. Chce s nimi navrhovaná opatření prodiskutovat a zjistit, zda lze za stávající situace urychlit aplikaci třetí dávky vakcíny.

Plně očkováno je 79,4 % Jihokorejců, jednu dávku obdrželo 82,6 % populace. 

Zdroj: KBS, Jonhap


V úterý 23. 11. 2021 zemřel diktátor Čon Tuhwan

O životě bývalého prezidenta Čon Tuhwana jsme psali v našem seriálu. Armádní generál se vlády zmocnil vojenským pučem a později nechal krvavě potlačit povstání v Kwangdžu. Tento svět opustil doma, starý, nemocný a obklopený rodinnými příslušníky. Přál si být pochován na místě s výhledem do Severní Koreje.

Za tzv. událost pět jedna osm (18.5. 1980) se Čon svému národu nikdy neomluvil. Odešel, aniž by vysvětlil, co se tehdy stalo. Historické pozadí masakru, při němž podle oficiálních zdrojů zemřelo na dvě stě lidí a neoficiální zdroje hovoří o násobcích tohoto údaje, tak zůstává nadále zahaleno nejasnostmi. "Je to politováníhodné.", sdělila mluvčí prezidentského paláce Čchongwade v oficiálním prohlášení. Čonovým pozůstalým sice vyjádřila soustrast, jedním dechem však dodala, že úřad současného prezidenta zesnulému nepošle ani květinové dary ani oficiální kondolenci.

Představitelé vládnoucích Demokratů prohlásili, že se pokusí najít způsob, jak vhodně uctít Čonovu památku, rozhodně však odmítli možnost konání státního pohřbu. Jun Sogjol, kandidát na prezidenta za opoziční Sílu lidu, se rovněž odmítl zesnulému poklonit a jeho strana se rozhodla úmrtí bývalého prezidenta nekomentovat. To vše navzdory Junovu prohlášení, že si podle mnohých Čon vedl v politice docela dobře, jímž před několika týdny rozvířil hladinu veřejného mínění.

V pátek podalo téměř devět set účastníků povstání v Kwangdžu na současnou vládu hromadnou žalobu o náhradu škody. V květnu 1980 vystaveni brutálnímu násilí ze strany armády a žádají, aby jim bylo tehdy způsobené fyzické a psychické utrpení kompenzováno částkou 94,3 miliardy wonů (v přepočtu téměř dvě a čtvrt miliardy korun).

Zdroj: KBS, Jonhap


Umělá inteligence versus lidská práva

Ministerstvo spravedlnosti Jižní Koreje poskytlo soukromé společnosti, údajně vyvíjející umělou inteligenci, fotografie zhruba 170 milionů pasažérů, kteří při příjezdu do země či výjezdu do zahraničí využili letiště v Inčchonu. "Pouhých" padesát milionů snímků zachycuje Korejce, na zbytku jsou cizinci. Vyfotily je stovky letištních kamer. Jde o běžnou praxi, která vznikla z bezpečnostních důvodů a má zabránit terorismu. Cestující s touto ztrátou soukromí počítají, nikdo však nečeká, že by někdo bez souhlasu předal třetím osobám snímky obličeje, které jsou považovány za mimořádně citlivé informace, obzvláště ne soukromým firmám. Fakt, že tak učinilo ministerstvo spravedlnosti, považují aktivisté, hájící lidská práva, za ironii. Připomínají také, že letiště od roku 2008 umožňují automatické odbavení, při němž cestující do systému zadává veškeré své osobní údaje a zároveň poskytuje souhlas s jejich uchováváním. Podle listu Hangjore lze předpokládat, že se umělá inteligence učí i z těchto dat. Projekt má být dokončen příští rok a jeho cílem je umožnit odbavení bez skenování pasů.

Zdroj. Hangjore, techdirt.com 



*bez možnosti ověření

Podle stanice Radio Free Asia odsoudili na Severu k trestu smrti muže, který distribuoval Hru na oliheň. Údajně ji propašoval z Číny a prodával na flashkách studentům. Muž bude popraven, mladík, který si USB nosič koupil, dostal doživotní trest, další byli odsouzeni k pěti letům nucených prací. Jejich učitelé a ředitelé škol byli vyloučeni ze strany, propuštěni z práce a hrozí jim, že budou přesídleni na místa, kde budou moci pracovat pouze v dolech, nebo o samotě.

Výjimečné tresty byly vyneseny na základě nového zákona na potírání reakčního myšlení a kultury, který platí od loňského roku. Podle zdrojů RFA však navzdory exemplárnímu rozsudku kolují zvěsti, že se jeden ze sedmi zatčených studentů dokázal vyhnout trestu, protože jeho rodina podplatila úřady 3000 americkými dolary.

Zdroj: Radio Free Asia


Účinná policejní ochrana?

Veřejnost pobouřil případ mladé dívky, kterou již několik měsíců pronásledoval a vyhrožoval jí zabitím bývalý přítel. Žena požádala o policejní ochranu. Dostala chytré hodinky, s jejichž pomocí měla v tísni přivolat hlídku. "Ex" pronikl přes veškerá opatření do ženina bytu, kde ji ubodal. Podle policie byly hodinky porouchané a hlídku, která přijela pozdě, nasměrovaly o půl kilometru dál. Muže zadrželi následujícího dne. Při výslechu si prokousl jazyk a pokusil se tak spáchat sebevraždu.

Městská policie v Soulu se v pondělí za smrt mladé dívky omluvila a přislíbila, že přijme opatření, aby se něco podobného již neopakovalo.

Policie odhalila identitu muže, podezřelého z vraždy své bývalé přítelkyně.  "Odtajnění" totožnosti lidí, podezřelých ze závěžné trestné činnosti, se v Koreji děje od roku 2010, je však výjimkou.
Policie odhalila identitu muže, podezřelého z vraždy své bývalé přítelkyně. "Odtajnění" totožnosti lidí, podezřelých ze závěžné trestné činnosti, se v Koreji děje od roku 2010, je však výjimkou.

Zdroj: Jonhap

Sopranistka v síni slávy

Korejská sopranistka Čo Sumi byla jako vůbec první Korejka v historii třicet pět let od svého debutu na mezinárodní scéně uvedena do Asijské síně slávy. Asijskou síň slávy zastřešuje nezisková organizace, založená v Seattlu v roce 2004 nadací Roberta China. Výběr předních asijských představitelů z různých oblastí a jejich uvedení do síně slávy má za cíl připomenout si jejich úspěchy a přínos celému světu. K devíti dalším kandidátům z letošního roku patřil rovněž americký herec korejského původu Ken Jeong. V minulosti byl do Asijské síně slávy uveden například herec Bruce Lee, krasobruslařka Kristi Yamaguchi či novinářka Connie Chung. Letos bylo vybráno celkem deset Asiatů ze Spojených států, Koreje, Indie, Jamajky a Hong Kongu.

Zdroj: Asian Hall of Fame 



Hudba: Čong Čeil

Korejský hudební režisér Čong Čeil získal ocenění na letošním předávání cen v pořadí již dvanáctých Hollywood Music in Media Awards za svou práci na úspěšném korejském netflixovém seriálu Squid Game. Stal se tak vůbec prvním takto oceněným Korejcem v historii. Režisér je již dobře znám zejména díky svým skladbám k filmům oscarového režiséra Bong Čunhoa Okča a Parazit. Za skladbu k filmu Parazit byl Čong na stejnou cenu nominován již před dvěma roky. Hollywood Music In Media Awards oceňuje původní hudbu ve všech formách vizuálních médií včetně filmů, televizních inscenací, videoher, upoutávek, komerčních reklam, dokumentů, hudebních videí a speciálních programů.

Zdroj: Jonhap


BTS: ovace a vojna

Prezident Mun v úterý na svém Twitteru nadšeně blahopřál BTS k získání ocenění AMA. Gratulace ukončil slovy: "Není na světě země, která by byla za posledních 60 let úspěšnější, než Jižní Korea. Přitom si tolik z nás myslí, že jsme slabí a zaostáváme. To brzdí náš optimismus a kreativitu. Co si myslíte teď? Není na čase být sebevědomí a hrdí?"

Dva dny na to pozastavil výbor obrany Národního shromáždění jednání o změnách zákona o vojenské službě, jemuž se přezdívá "zákon o BTS" s tím, že je v této věci třeba postupovat obezřetně. "Je třeba zvážit klesající porodnost a další faktory. Aby systém zůstal spravedlivý, potřebujeme také veřejný konsenzus."uvedlo k věci ministerstvo obrany.

Pokud by parlament zákon přijal, mohli by k-popoví zpěváci, tedy i členové BTS, vykonávat povinnou základní vojenskou službu v alternativním režimu. Místo osmnácti, či dvaceti dvou by trvala třicet čtyři měsíců a nešlo by o vojenský výcvik. Prozatím mohou být z vojny takto uvolněni pouze významní virtuozové klasické hudby, či sportovci.

Korejci stárnou na přelomu roku. Nejstaršímu z BTS Činovi je dvacet devět, prvního ledna mu bude třicet a končí mu odklad. Podle zákona musí k odvodu.

Fanoušci skupiny s napětím čekají, jak se situace vyvine. Precedens pro schválení alternativní vojenské služby existuje. 24. února letošního roku povolil nejvyšší soud "civilku" mladíkovi, který z náboženských důvodů odmítá pozvednout zbraň. Místo do kasáren nastoupil jako pomocná síla v nápravném zařízení.

Zdroj: KBS, Jonhap