Webtoony a válka pohlaví

30/05/2021

Webtoony jsou komiksy, připomínající japonské mangy, obrázky jsou však řazeny pod sebe, aby se daly scrollovat na mobilu. Vznikly v Koreji a na internetu, který je nabízí v mnoha aplikacích (webtoon.com, či přímo domácí Naver), si vydobyly své místo. Život odrážejí de facto bez hranic. To se projevuje například ve slangu, jímž hovoří postavy, ale i v diskusích pod příspěvky, které bývají velice emotivní a ostré, odhalují však ty tváře korejské společnosti, o jejichž existenci se ví málo. Příkladem je válka pohlaví.

Redakce: Webtoony velmi často vytvářejí ženy. Tradiční patriarchální společnost jim literární projev nedovolovala. Psát směly pouze kiseng, korejské gejši, ženy, spadající do nejnižší, zavržené části společnosti. Vzdělané příslušnice elity, či dvorní dámy své výtvory nezveřejňovaly a a před smrtí je ony samotné, nebo jejich příbuzní poctivě pálili. Ženám psaní prostě nepříslušelo.

Moderní doba toto tabu uvolnila a Korejky se nově získané svobody zhostily s mimořádnou chutí a razancí. Tomu se někteří muži brání, což není v běžném životě příliš vidět. Přes více než půlstoletí ženských spisovatelských aktivit stále existují různé machistické skupiny, například původně fotbalová komunita FM Korea. Jejich členové využívají anonymity internetového prostředí a komentáři zasypávají každé dílo, obsahující výrazy, které považují za pro muže dehonestující. Ty jsou pak nahrazeny mírnějšími.

Zdroj: Čungang ilbo, redakce