Virus na vzestupu

02/07/2021

Počet pozitivně testovaných na koronavirus v pátek dosáhl šestiměsíčního maxima 826 případů. Alarmující je, že se zvyšuje počet lidí nakažených variantou delta.

Více než 80% nakažených je ze Soulu, kde tudíž úřady odložily plánované rozvolňování protiepidemických opatření. V ostatních částech země je upraven zákaz shromažďování více než pěti osob, nově se může sejít až osm lidí. Restaurace mohou mít otevřeno i po desáté hodině. Lidé, kteří obdrželi jednu dávku vakcíny, mají povoleno chodit venku bez roušky, často tak však z obavy z možného šíření nákazy nečiní.

Očkovací program je v plném proudu. Byl vyvinut systém, který občany upozorňuje, že v jejich okolí zbývá očkovací látka. Ta je pak zájemcům k dispozici bez objednání či rezervace "na poslední chvíli".


První dávkou vakcíny bylo naočkováno celkem 15,34 milionu lidí, tj. 30% populace. Plně očkováno je 5,15 milionu lidí, tedy 10 procent populace. (Pozn. redakce: minulý týden to bylo 4,5 milionu osob).


Korea povýšila protiepidemická opatření nad zákon o ochraně soukromí. Registrace v tamní trasovací aplikaci je povinná. Pohyb jednotlivců či porušení domácí karantény se zaznamenává pomocí QR kódů, jimiž se lidé musejí registrovat při vstupu do všech restaurací, kaváren, obchodů či knihoven, v případě potřeby jsou zkoumány také veškeré transakce platebními kartami.


Zdroj: KBS, Jonhap