Uplynulo třicet let od přijetí Korejí do OSN

18/09/2021

17. září 1991 vstoupily obě Koreje do OSN. Jižní Korea tento pátek v tiskovém prohlášení Ministerstva zahraničí zdůraznila svůj závazek udržovat světový mír a prosperitu, který pro ni z členství v OSN vyplývá.

30 let po společném vstupu do OSN disponují obě země balistickými raketami. Sever jich v minulých dnech odpálil hned několik, jednu dokonce z jedoucího vlaku.

Jihokorejský prezident Mun se tento týden zúčastnil odpálení balistické rakety typu SLBM zpod hladiny moře. Při této příležitosti prohlásil, že výkonnější rakety Korejské republiky mohou sehrát rozhodující roli při odstrašení Severu od dalších "provokací". 

Na jeho prohlášení reagovala sestra Kim Čonguna Jodžong: 15. září vyjádřila velkou lítost nad výrazem "provokace". Podle ní patří do slovníku hackerského novináře. "Pokud se i prezident připojí k pomluvám, nevyhneme se tomu, že budou následovat činy konfrontační povahy, což nutně povede k úplnému zničení korejsko-korejských vztahů. To my nechceme. Každé slovo je třeba pečlivě zvážit. Prezident by se neměl chlubit silou, která dokáže porazit Severní Koreu.


Modrý dům se rozhodl prohlášení nekomentovat.Zdroj: Jonhap, Urimindžokkiri, Korea Herald