Speciál: Covid-19 mění turismus

26/06/2020


Soul, 26. června: 

Korejský trh může těžit z několika pozitivních ukazatelů - domácí ekonomika byla ušetřena největších škod celosvětové pandemie covid19, především se nezastavil průmysl (jen závody Hyundai, Kia, LG v zahraničí). Vláda se pokusila stimulovat domácí poptávku výplatou dvou balíčků plošné podpory ve výši 900 USD na rodinu, odhady meziročního poklesu ekonomiky se pohybují v rozmezí mezi 0 a 2% (viz graf níže) a nezaměstnanost stoupla ze 3,78 na 4,5%. Byť stále není jasné, jakou dynamiku nabere strukturálně specifická ekonomika, orientovaná do značné míry na vývoz do zahraničí, v delším horizontu.
Nicméně po znovuotevření hranic je naděje, že by se korejský cestovní ruch mohl resuscitovat relativně rychle se silnou poptávkou - patří mezi nejdynamičtější trhy v regionu s celkem 54% Korejců, kteří vyrážející každoročně na dovolenou do zahraničí. Panuje navíc přesvědčení, že Korejci mají omezenou nabídku destinací s mezinárodními standardy zdravotnictví či s úspěšnou bilancí boje proti covidu na shorthaulu (spíše Taiwan, Guam..) a mohou obnovit cesty na longhaulu (do bezpečných evropských států či na Nový Zéland) relativně rychleji.

Nálada cestovatelů

Nicméně protahující se celosvětová epidemie, obavy z druhé vlny covid19 a s tím spojené opatrné otevírání např. EU na jedné straně a přetrvávajícím nařízením korejské vlády o povinné 14-denní karanténě pro všechny přijíždějící do země, oddaluje restart cestovního ruchu do zahraničí. Aktuálně Ministerstvo zahraničí Korejské republiky prodloužilo své varování doporučující korejským občanům nevycestovat do 19. července. 

Spotřebitelské výzkumy ohledně cestovního ruchu
Expedia.com (generace mileniálů), výzkum proveden na začátku června

 • 7 z 10 Korejců plánuje přes léto vyrazit na dovolenou jen po Koreji


Ticket Monster engine / rezervace laciných letenek

 • 50% dotázaných zákazníků plánuje odložit cesty do zahraničí až na dobu, kdy bude vynalezen lék či očkování na covid19.
 • 7,1% je schopno vycestovat do zahraničí přes léto, pokud by to bylo možné
 • 16% chce vycestovat do zahraničí v druhé polovině tohoto roku
 • 10,6% plánuje odložit cestování do zahraničí na první polovinu příštího roku
 • 10,6% počítá s možností vycestování až na druhou polovinu příštího roku.
 • Destinační preference jsou vyznačeny v následujícím grafu níže.

Holiday survey via Incruit & Alba call: TOP3 plánů na letní dovolenou 2020, 

1- Domestic travel 27,3%
2- Hocance/Staycation 20,3%
3- Staying at home 17,1%

Plán na vycestování do zahraničí v roce 2020: 8,7%

Zdroj: https://newsis.com/view/?id=NISX20200618_0001063890&cID=13001&pID=13000 


O tom, že ale Korejci o cestování stojí, svědčí například skutečnost, že během květnových svátků byly beznadějně vyprodané všechny lety a hotely na ostrově Jeju.


Letecké společnosti a cestovní kanceláře

Pro resuscitaci turistického ruchu do Evropy bude zásadní obnovení leteckého spojení i otázka, jak přežijí cestovní kanceláře. Nízkonákladové letecké společnosti (Jeju Air, Jin Air, Tway, Air Seoul, Air Busan) a Koreanair získaly v průběhu měsíců března a v dubna velkorysé záchranné balíčky a bezúročné půjčky od ministerstva dopravy a Korea Development Bank (Koreanair 1,3 triliónu KRW). Koreanair se snaží získávat nazpět spotřebitelskou důvěru novými opatřeními typu "Zone boarding"... Co se týče České republiky, Koreanair oznámil, že vedle charterových/ speciálních letů do Prahy pro zaměstnance továrny Hyundai plánuje chce obnovit letecké linky od září (otevřeno rezervační okno v systému) čtyřmi lety týdně s výhradou, že situace se může změnit v závislosti na politice české vlády.
Ministerstvo kultury, sportu a turismu vyčlenilo už 17. února 200 mil KRW na krátkodobé půjčky úročené 1% pro cestovní kanceláře, které navíc mohou od března do září čerpat z programu podpory zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí KR (50% podpora na platy zaměstnanců na furlough). Nicméně přes oživení domácího cestovního ruchu se situace stává kritickou zejména pro cestovní kanceláře, Hana Tour zaznamenal letos ztrátu 27,5 mld KRW (545 miliónů CZK). 
Ratingová a investiční společnost Hanhwa investment & securities vydala predikci, podle níž slučování lokálních společností a CK bude nezbytné k zachování cestovního ruchu (v září tohoto roku se očekávají první bankroty). Pokud však krize cestovního ruchu bude pokračovat až do následujícího roku, může přežít bez prodeje jen pět největších hráčů na trhu: Hana, Mode, YB, Very Good tour, Seejoong. Vzhledem k velkému otřesu na trhu a s ním spojené obměně lidí se očekává, že bude klíčové znovu od začátku budovat networking i vůbec hlubší povědomí o longhaul destinacích mezi travel tradem.


Nové trendy marketingu

KTO (Korea Tourism Organisation) vydala nové guideliny pro cestovní kanceláře, co se týče doby post-covidové a očekávaných trendů, které budou ve znamení:

 • Digital Campaign
 • Untact Marketing
 • Leading of K-disinfection a new health care standards
 • Target marketing for Z generation.


Domácí hotely začaly nabízet pobyty přes platformy korejského teleshoppingu, rozvíjejí se komunity na naver a kakaotalku s různými airbnb pobyty na léto u moře v Koreji. Obecně se očekává, že bude trvat déle, než se obnoví důvěra trhu v klasické zájezdy a balíčkové programy (vyhledávané staršími a konzervativními cestujícími). První rezervace a cesty se budou realizovat přes přímé rezervace, enginy a online. Podobně bude trvat déle, než začnou cestovat rodiny s dětmi, které v případě ČR tvořily až 20% všech cestujících z Koreje. Naopak mezi prvními, kdo se odváží vyjet do zahraničí, mají být mladší lidé, FIT a líbankáři (kteří se chodí už vyptávat i do naší kanceláře ZZ Korea, kdy budou moct cestovat do Prahy). Tradiční operátor se sítí 6 tisíc cestovních kanceláří po celé zemi Hana Tour se pokouší aktuálně reformovat společnost na online platformu a rezervační engine více ve stylu OTA. O vstup na trh (s online letenkami a pobyty) se pokouší v mezičase i noví partneři - například Shinsaegye online website SSG. Jeju air spustil jako první promo na mezinárodní lety.
Zde je tabulka vyhledávaných OTA pro cestování do ČR (z loňského roku):
1. Yanolja, 2. Agoda, 3. Skyscanner,
4. YeogOtte, 5. Hotels.com, 6. Airbnb,
7. HotelsCombined, 8. Naver-Airtickets-Hotels,
9. Booking.com, 10. Expedia, 11. MyRealTrip, 12. Klook,
13. DailyHotel, 14. Trip.com, 15. Trivago, 16. Tripful,
17. KKday, 18. Waug, 19. PlayWings, 20. Kayak,
21. HostelWorld, 22. GoGoSsing, 23. Kite 24. Mohaji
Zdroj: https://www.edaily.co.kr/news/read?newsId=03089766622684736&mediaCodeNo=257&OutLnkChk=Y

Odhady budoucího vývoje

Náš optimistický odhad je, že by se mohlo začít cestovat z Koreje do České republiky cc od září (kolem největších korejských svátků Chuseok) - za situace, že se otevřou hranice Evropy a Koreanair bude mít podmínky k obnovení letů. Zejména mladí lidé a FIT budou slyšet na různé promo ceny hotelů a nabídky, které se již nikdy nemusí opakovat. Pokud ale naopak přijde druhá vlna pandemie, dojde k nárustů případů nakažených a znovu zpřísňování pravidel na hranicích, jeví se jako realističtější představa, že cestovat z Koreje se začne na konci tohoto roku.

Předpokládaná dynamika segmentového vývoje při obnově cestování :

1) DOMESTIC STAYCATION (Domácí cestovní ruch v Koreji)
2) CORPORATES (4% cestujících z Koreje do ČR jsou korporáty)
3) HONEYMOONS
4) FIT (20-30 let)
5) FAMILIES
6) LEISURE (balíčkové zájezdy až nejdříve příští rok)


Děkuji, pro vice info a s možnými dotazy se neváhejte obrátit na naši kancelář ZZ Korea, CzechTourism


Michal Procházka
Ředitel ZZ Korea