Slavnostní večeře poslanců a senátorů

30/05/2021

Na pozvání předsedy Senátu PČR M. Vystrčila navštívil Českou republiku předseda Národního shromáždění Korejské republiky Pak Pjongsok. Ve čtvrtek se ve Valdštejnském paláci konala slavnostní společná večeře. Den poté uspořádal Senát u příležitosti návštěvy tiskovou konferenci, které se zúčastnila i naše redakce. Výsledky jednání vám zprostředkujeme očima hladového tlumočníka.


V překrásném renesančním sále jsou prostřené kulaté stoly. Sklenice jsou naplněné vodou a vínem. Přichází delegace, senátoři usedají na místa, označená jmenovkami. Po slavnostních proslovech přinášejí téměř neviditelné ruce obsluhy předkrm. Paštika a křupavé miniaturní pečivo.


Historie diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Koreou začala v roce 1990. Za jednatřicet let spolupráce jsme se lépe poznali a uskutečnili řadu společných projektů. Korea se stala čtvrtým největším investorem v České republice. V Nošovicích se vyrábějí automobily značky Hyundai, v Žatci pneumatiky Nexen a v Dobříši bagry značky BobCat, kterou vlastní korejský Doosan. Naši zemi před pandemií navštívilo přes čtyři sta tisíc korejských turistů. Máme nečekaně mnoho společného. Čechy i Korea jsou totiž malé země, sousedící s mocnostmi. Obě zažily okupaci i područí velkých sousedů. Rovněž cestu k demokracii si musely proklestit.


Mizí nedotčený předkrm, dolila se voda.


Korejci mají rádi českou hudbu, znají Smetanu a Dvořáka. Jejich pozornosti neunikla ani Becherovka, která se pohotově ocitá na stole.


"Je vlastně ještě česká?", zazní nejistě z české strany. Dotaz nebyl přetlumočen. Servíruje se polévka, asi s játrovými knedlíčky.


Představitelé obou zemí se shodli na důležitosti lidských práv. Ve společném prohlášení uvedli, že je třeba dbát na jejich dodržování, a to i na úkor konzumu a materiálních potřeb, prosperita je možná pouze v právní společnosti.

Byla projednána možnost spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti. Korea se v tomto oboru považuje za velmoc a nabízí České republice pomoc při vybudování technického zázemí, schopného se kyberútokům postavit. Poslanci hovořili také o boji proti dezinformacím. Zmíněna byla možnost zapojení Jižní Koreje do procesu digitalizace státní správy ČR.


Na pohled luxusní polévku vystřídal candát ... jak se řekne candát???!!! "Nyní ochutnáváte dravou sladkovodní rybu, která se v Koreji nevyskytuje, jmenuje se c.a.n.d.á.t."


Dalšími oblastmi, v nichž představitelé obou států vidí prostor pro rozvíjení vzájemných vztahů, jsou školství, výměna lidských zdrojů, výzkum a vývoj. Obě země vyjádřily zájem o těsnější spolupráci na univerzitní úrovni.


....ne, ještě chvilku tu nechte tu rybu, vypadá skvěle, třeba ještě půjde ochutnat....


Dále byla diskutována dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech. Tendru, který oficiálně vypíše až příští vláda, se chce Korea rozhodně účastnit. Svou kvalifikaci dokládá tím, že sama provozuje šestadvacet jaderných elektráren, vynikajících bezpečností. Úspěšně také postavila jadernou elektrárnu Baráka ve Spojených arabských emirátech. Podařilo se jí přitom dodržet jak časový harmonogram, tak stanovený rozpočet. Korea sama však do budoucna z důvodu ochrany životního prostředí uvažuje o odklonu od jaderné energie.


... neochutnaného candáta nahradil dezert - taštičky, plněné švestkovými povidly...


Česká strana vyjádřila přání, aby byly co nejdříve obnovené přímé lety mezi Prahou a Soulem, přerušené z důvodu vypuknutí pandemie. Z téhož důvodu zavedla Jižní Korea jednostranně vízovou povinnost pro občany EU, naši senátoři ale vyjádřili naději, že až epidemická situace dovolí, bude styk mezi oběma zeměmi opět bezvízový. V té době bude také možné uskutečnit návštěvu české parlamentní delegace v Koreji. Jejím hlavním cílem má být podpora vývozu ČR. Bilance vzájemného obchodování je pro nás totiž záporná, export do Koreje je významně menší, než dovoz.


....Slavnostní večeře skončila. Taštičky zmizely z talířů. Zřejmě byly výborné. Při těchto příležitostech jí tlumočník pouze očima. Jeho posláním je, aby si lidé rozuměli. V případě Koreje se to evidentně daří.