Seriál: Korea a její prezidenti, Kim Jongsam

04/09/2021

Kim Jongsam, v úřadu od 25. 2. 1993 do 24. 2. 1998

V září roku 1997 zrušily korejské cestovní kanceláře zájezdy po celém světě. "Omlouváme se, klienti nepřijedou, zemi zasáhla asijská krize." Necestovali několik let. Neměli peníze.

Byly to poslední měsíce vlády prezidenta Kim Jongsama, jemuž bylo zřejmě již začátkem června 1997 jasné, že se jeho třicet let trvající politická kariéra, na jejímž byl vrcholu, překlápí opačným směrem a čeká jej strmý pád.

Soud právě poslal za mříže šéfa největší ocelárny Hanbo a odhalil tak pozadí celé akce "zázraku na řece Han". Korejská ekonomika jela již dlouho na dluh. Koncerny uplácely politiky, aby tlačili na banky, a ty poskytovaly další a další úvěry, určené mimo jiné na financování ekonomické expanze do zahraničí. Ta však často nebyla úspěšná a koncerny úvěry nesplácely.

V rozsudku nad vedením firmy Hanbo vyčíslil soud ztráty, způsobené korupcí, na šest miliard amerických dolarů. V rychlém sledu následoval pád automobilky Kia, drastické snížení hodnocení Koreje ratingovými agenturami a prudký pád cen korejských akcií. Zemi už nikdo nechtěl půjčit, byla tedy nucena přijmout pomoc Mezinárodního měnového fondu. To vše za cenu řady Korejci velmi negativně hodnocených restrukturalizačních opatření.

Sedmý korejský prezident byl třicet let profesionální disident. Během nedemokratických režimů strávil léta ve vězení nebo v domácím vězení, a proto jeho zvolení evokovalo nespecifikované naděje, v každém případě spravedlnost a demokracii.

Jedním z pilířů jeho předvolební kampaně byl boj s tradičně všudypřítomnou korupcí. Neznamená to však, že sám prezident Kim Jongsam dary nepřijímal. Opak byl pravdou. Slavné procesy se svými předchůdci Čon Tuhwanem a Ro Tcheuem prý vedl proto, aby odpoutal pozornost od své vlastní zkorumpovanosti. Oba bývalí prezidenti byli odsouzeni za úplatky a krvavé potlačení Demokratického kwangdžuského hnutí, po čase jim však jejich nástupce udělil milost.

Kim Jongsam slíbil Korejcům také demokratické reformy. Amnestoval tisíce politických vězňů a zastavil trestní stíhání proti lidem, kteří byli dřívějšími vládami souzeni v souvislosti se zmíněným povstáním v Kwangdžu.

Ať už dílem vnějších okolností, nebo vlastní neschopnosti však nenaplnil potenciál svého dobrého jména a Koreu svému následníku Kim Tedžungovi zanechal v krizi.


Zdroj: Praha ilbo, Wikipedia, Nový Orient, Byl Kim Jong-sam mezi korejskými prezidenty výjimkou? (Löwensteinová 1997),