Seriál: Korea a její prezidenti, I Mjongbak

25/09/2021

I Mjongbak, v úřadu od 25. 2. 2008 do 25. 2. 2013

Nar.: 19. 12. 1941 v Ósace

I Mjongbak

Čekalo se, že bývalý prezident I Mjongbak, jemuž bude letos v prosinci osmdesát let, dostane u příležitosti Dne osvobození 15. 8. prezidentskou milost. Nestalo se. Munova administrativa ji údajně nestihla připravit. Bývalý prezident I si ve vězení odpykává sedmnáctiletý trest za braní úplatků.

Říkali mu Buldozer. Hráli si s iniciálami jeho jména. Korea za jeho vlády měla místo ekonomiky mbnomiku. USB o třech megabitech vám prodavač prodal s průpovídkou, že má víc, než prezident (IMB jsou jen dva megabity). I Mjongbak byl ve všem jiný, než jeho předchůdci, svázaní s vojenskou nebo disidentskou minulostí..

V roce 1965 nastoupil do firmy Hyundai Construction tehdy čtyřiadvacetiletý mladík, který pocházel z chudých poměrů. Firma měla devadesát zaměstnanců. Když po dvaceti sedmi letech odcházel jako předseda jejího představenstva, zaměstnávala 160 tisíc lidí.

Do politiky vstoupil v roce 1992. "Viděl jsem, jak Michail Gorbačov mění svět a chtěl jsem zjistit, jestli to zvládnu také", prohlásil. Prezidentem se stal o patnáct let později. Předtím působil jako starosta Soulu. Legendární uměle zbudovaný kanál Čchongječchong protékající hlavním městem byl jeho nápad. Chtěl ale větší. Velká korejská vodní cesta měla propojit Soul a Pusan. Plán se mu nepodařilo prosadit. Zvládl však částečně revitalizovat čtyři velké řeky a jejich přítoky (Han, Naktong, Kum a Jongsan). Ambiciózní ekologický projekt ale vysušil mokřady a bažiny, Koreji vynesl v roce 2012 Šedý glóbus, "ropáka" za špatné hospodaření s mokřady. Při každé ničivé povodni dnes korejská média Čtyři řeky zmiňují.

V roce 2009 vložil téměř veškerý movitý a nemovitý majetek do své nově založené nadace, aby jej přerozdělila chudým a potřebným. Své rozhodnutí okomentoval: "Vyrůstal jsem ve velmi chudých poměrech. Rád bych pomohl ke vzdělání těm, pro něž je nedosažitelné. "

Stát řídil jako čebol. Korejci podle něj už nepotřebovali být skromní. Vyhlásil plán 747, HDP mělo vyrůst o 7 %, na hlavu mělo dosáhnout 40 tisíc amerických dolarů a Korea se měla stát sedmou největší ekonomikou na světě. Uskutečňoval jej tak, že zisk nadřadil kultuře. V zemi zavládla inteligentní tržní ekonomika, empirický pragmatismus a demokratický aktivismus. V zahraniční politice byl agresivní, hodně cestoval a Koreu prezentoval jako "zelenou" a "globální".

Podepsal dohodu o volném obchodu s Evropskou unií, jejímž představitelům vysvětlil, že korejská auta již dávno nejsou laciná a že plánované obří investice budou výhodné pro obě strany. Vzájemná obchodní bilance je pro EU pasivní.

Pokusil se o reformu školství, chtěl především, aby výuka probíhala v angličtině. Odpor veřejnosti mu to nedovolil.

Ve vztazích se Severní Koreou se odklonil od Sluneční politiky a přiostřil. Chtěl Kim Čongila dostat k jednacímu stolu, aniž by režim zbytečně uplácel. 23. listopadu 2010 ostřelovali Severokorejci ostrov Jonpchjong, zabili dva civilisty, dva vojáky a zranili nejméně dvacet lidí. Jižní Korea reagovala podle kritiků příliš mírně. V roce 2012 Sever prohlásil, že vyhladí celou prezidentovu rodinu.

Prezident I Mjongbak nastoupil výkon trestu v roce 2018, jeho rozsudek potvrdil nejvyšší soud, podle nějž zpronevěřil přes 25 miliard wonů (přes 500 milionů Kč) a přijal dalších 9,4 miliardy wonů na úplatcích.


Zdroj: Wikipedie, Čungang ilbo, Hanguk Ilbo, idnes, Euronews