S alkoholem se to musí umět

06/06/2021

Byl jednou jeden korejský král, jemuž dělalo starost, že jeho poddaní neznají míru v konzumaci rýžové pálenky. Při pitkách se prali a přibývalo raněných. Nařídil, aby muži nosili široké rukávy. Chtěli-li pak natáhnout ruce před sebe pro další sklenku a nenamočit si oděv třeba v polévce, museli si rukáv přidržet. To mocné muže významně omezilo v pohybu. Gesto se rozšířilo i mezi nižší společenské vrstvy a zachovalo se dodnes. Nalévá-li vám Korejec a podpírá si přitom ruku, "drží rukáv".

Korejci pijí rádi, patří to k bontonu. Jsou při tom velmi emotivní. Nejprve obdivují a chválí, později kritizují a vztekají se. Nadávají. Pláčou. Vyznávají city. Starosta Pusanu po druhé skleničce řekne třeba premiéru Sobotkovi: "Pane premiére, vy jste tak hezký, že byste mohl hrát v Hollywoodu!" Když pitka skončí, chodí ulicemi, motají se a někdy i hlasitě klejí. Nebo jedou taxíkem, jako náměstek ministra spravedlnosti I Jonggu 6. listopadu 2020.

Tehdy ještě nebyl náměstkem. Taxikář se mu nelíbil. Kdyby měl v té chvíli l politik široké rukávy, bylo by pro něj těžší vytahat při jízdě řidiče za límec a zůstalo by možná jen u slovní potyčky. Pan I však na sobě měl dobře padnoucí oblek. Scénu, v níž taxikáře za jízdy napadá slovně, a pak i fyzicky, zaznamenávala kamera mobilního telefonu a tzv. černá skříňka v taxi. To si politik uvědomil hned ráno následujícího dne a rozhodl se situaci řešit mimosoudně. Za smazání videa zaplatil řidiči deset milionů wonů (cca 10 tisíc dolarů) Tuto středu však nahrávku odvysílala televizní stanice SBS. Dnes již bývalému náměstkovi hrozí až pět let odnětí svobody.

Zdroj: redakce, Čungang ilbo