Prezidentské volby, nebo soutěž ve skandálech?

30/10/2021

V centru zájmu korejských médií jsou stranické nominace kandidátů na budoucího prezidenta. Vládní Demokraté svého již znají, je jím kontroverzní I Čemjong. Proč kontroverzní? V roce 2015 se ve městě Songnam, jehož byl v té době primátorem, začalo stavět sídliště. Šlo o tzv. PPP projekt, partnerství veřejného a soukromého sektoru. Ve výběrovém řízení zvítězila do té doby bezvýznamná stavební firma Hwačchon Teju. Město Songnam jí poskytlo záruky na vstupní investice, společnost komplex postavila a byty rozprodala. Svůj vklad zhodnotila tisícinásobně. (Pozn. red.: firma vydělala 850 miliard wonů, cca dvacetinásobek výhry ve Hře na oliheň). 65 % respondentů se domnívá, že v takto rozsáhlé investici musel I Čemjong figurovat. Prokuratura případ vyšetřuje, podle médií tak ale činí příliš laxně. Bývalý primátor totiž projekt osobně schvaloval a ze smlouvy o partnerství vyloučil klauzuli, podle níž by přebytečný zisk náležel městu, čímž magistrát "vyřadil".


I Čemjong na tržišti

Kandidát Demokratů tento týden rezignoval na post guvernéra a zahájil prezidentskou kampaň. Vydal se na tržiště v Soulu, pozdravil majitelky tamních stánků a koupil si sušenky. Pak vystoupil s projevem, v němž se nechal slyšet, že by stát měl počet stánků a restaurací omezit. To nelze považovat za nejlepší začátek kampaně.


Chudoba seniorů v Koreji

Podobné provozy totiž představují často jediný možný zdroj příjmů pro seniory nad 65 let, jichž je v korejské populaci 8,5 milionu, tedy 16,5 %. 43,2 % z nich přitom žije na hranici relativní chudoby, mají k dispozici méně než polovinu průměrné mzdy a státu se tento problém zatím nedaří účinně řešit. I Čemjong svůj výrok následujícího dne zmírnil na "mělo by se o tom začít přemýšlet". Úbytek svých volebních preferencí však prozatím nezastavil.


Jablko psovi?

Poslední výzkumy ukazují, že se přízeň voličů stěhuje k opoziční Síle lidu, která bude svého kandidáta na prezidenta volit příští týden. Nominováni jsou čtyři čelní představitelé strany, vyšší podporu než I Čemjong mají v této chvíli tři, včetně bývalého prokurátora Jun Sogjola, který si však s kandidátem za Demokraty v ničem nezadá.


Minulý týden pobouřil veřejnost výroky, jimiž pozitivně hodnotil vládu bývalého prezidenta Čon Tuhwana. Situaci se snažil zlehčit na svých SNS, kam umístil fotografii jablka, které nabízí svému psovi. Využil známou slovní hříčku, kdy "sagwa turimnida" (omlouvám se - doslova dávám vám omluvu) zní stejně jako "dávám vám jablko". Obrázek údajně mnoho lidí pobouřil. Nepochybně rozpálil severokorejská média, která si nenechají ujít žádnou příležitost Sílu lidu nebo Jun Sogjola odsoudit. Tentokrát se spolu s překvapenými Jihokorejci ptala, koho má symbolizovat pes? Veřejnost? Voliče? Rozhořčený komentář uzavřel server Urimindžokkiri konstatováním, že pokud si Jun myslí, že vrah, tedy Čon Tuhwan, může být v jádru dobrým člověkem, a že psi žerou jablka, měl by se nechat zavřít do blázince.

Zdroj: Jonhap, Korea Times, Čungang ilbo, Urimindžokkiri