Prezident Mun v Evropě

30/10/2021

Prezident Mun Čein odletěl ve čtvrtek do Itálie, kde se setkal s papežem Františkem. Schůzka byla zaměřena na otázky mírového procesu na Korejském poloostrově, světové chudoby a klimatické změn. Z Itálie se Mun přemístí do skotského Glasgow, kde se v pondělí a úterý zúčastní klimatického summitu COP 26 a přednese projev na téma snižování emisí skleníkových plynů.


Setkání s premiérem Babišem

V úterý 2. listopadu dopoledne se v Glasgow setká s českým premiérem Andrejem Babišem. Schůzka se uskuteční na žádost korejské strany. Téma rozhovoru Úřad vlády ČR neupřesnil, předpokládá se však, že půjde o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, o niž má zájem korejská KHNP/Kepco.


Příští týden v Maďarsku

Poté prezident Mun navštíví Maďarsko. V Budapešti se u nově zbudovaného památníku pokloní památce pětadvaceti korejských turistů, kteří zemřeli v roce 2019 při ztroskotání výletní lodi na Dunaji. 

Ve středu se zúčastní bilaterálních jednání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem, 4. listopadu se pak v Budapešti uskuteční schůzka s premiéry České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v rámci druhého summitu mezi Jižní Koreou a Visegrádskou skupinou.

Zdroj: Jonhap, Úřad vlády ČR, echo24