Prezident Mun a jeho vláda

08/05/2021

Prezident Mun stojí v čele Korejské republiky od 10. května 2017. Na počátku koronavirové krize se těšil mimořádné důvěře občanů. Kandidoval za Demokratickou stranu, která mimo jiné díky jeho popularitě loni v dubnu vyhrála volby a v korejském Národním shromáždění získala absolutní většinu. Demokraté však čelí řadě politických skandálů a ztrácejí podporu voličů. V doplňujících volbách starostů Pusanu a Soulu je doslova převálcovala opozice.

Zřejmě proto se prezident rozhodl pro výměnu několika ministrů. Tato taktika oživení vlády se v minulosti osvědčila, během svého funkčního období Mun jmenoval již dvacet devět ministrů, přičemž nebral ohled na námitky opozice.

Nyní je však situace jiná, prezident má nejnižší podporu voličů od svého nástupu do funkce, rozhodl se tedy s opozicí vyjednávat a uvedení nových adeptů na posty ministrů odložit. Opoziční Síle lidu vadí, že jeden z kandidátů podle všeho neproclil porcelán, pořízený v Británii, druhý se neoprávněně obohatil prodejem služebního bytu ve správním městě Sedžong, navrhovaná ministryně pro vědu zřejmě nejen krátila daň z transakcí s nemovitostmi, ale také s sebou na služební cesty brala rodinné příslušníky a budoucí premiér nemá zaplacené pokuty za špatné řízení . Další vývoj situace se očekává příští pondělí.

Zdroj: Jonhap, KBS