Předvolební kampaň připomíná korejský seriál

26/06/2021

Bývalý generální prokurátor Jun Sogjol. Koncem loňského roku ho bylo ve všech sdělovacích prostředcích plno. Ukázal korejské veřejnosti, že se jen tak někoho nelekne. Jeho nadřízená, ministryně spravedlnosti Čchu Mie jej odvolala, on její rozhodnutí zažaloval a spor vyhrál. Na soud se obrátil i poté, co se jej Čchu pokusila sesadit podruhé, tentokrát pomocí expertní komise, jejíž rozhodnutí podepsal prezident Mun. Prokurátor spor opět vyhrál. Hlava státu se mu musela omluvit, ministryně odstoupila, on sám rezignoval, avšak až několik týdnů poté.

Příští týden se dozvíme, zda bude bývalý generální prokurátor Jun kandidovat na prezidenta za opoziční Sílu lidu. Rozhodnutí to zřejmě nebude snadné. Po pouhých dvou týdnech jej totiž opustil manažer kampaně a k tomu se před několika dny objevila jistá Akta X, několikastránkový dokument, podle nějž Jun skutečně ovlivňoval soudce v soudních procesech politických špiček, jak tvrdila jeho nesmiřitelná politická odpůrkyně Čchu Mie. Spis zmiňuje i korupční praktiky, jichž se měli dopustit právníkovi příbuzní, nepominul ani jeho tchyni. Bývalý prokurátor prohlašuje, že všechna obvinění snadno vyvrátí, budou-li odtajněna.

Jun údajně v mládí boxoval. Možná proto působí jako sólový hráč a jeho politické vystupování připomíná většinou pravý direkt. Vládnoucí Demokraté mají navzdory povyku kolem spisů z jeho možné kandidatury respekt. Až na výjimku. Tou je bývalá ministryně Čchu, která prohlásila, že akta X nepotřebuje vidět, i bez nich je totiž zřejmé, že by Jun byl problematický prezident. S tím zahájila v pátek vlastní kampaň, v níž se hlásí k odkazu demokratických prezidentů Kim Tedžunga, No Muhjona a Mun Čeina a jejich úsilí o mír na poloostrově. Chce se stát první prezidentkou sjednocené Koreje

Pokud Jun potvrdí svou kandidaturu, můžeme se pravděpodobně těšit na pokračování mediálně atraktivního duelu a prezidentskou kampaň ve stylu korejských seriálů. Opozice však počítá i s možností, že se tak nestane, a připravuje náhradní scénáře.

Zdroj: Jonhap, Korea Times