Kšefty se solární energií

21/08/2021

Ve čtvrtek zveřejnil magistrát Soulu svůj záměr podat trestní oznámení na čtrnáct společností, které uzavřely své podniky poté, co čerpaly dotace na dodávky solárních panelů do městských domácností. V rámci projektu, spuštěného během působení zesnulého starosty Pak Wonsuna, byla mezi šedesát osm společností přerozdělena v přepočtu téměř miliarda korun. Jedenáct z nich načerpalo dotace a zaniklo do roka, tři zkrachovaly po třech letech provozu. Na toto své podnikání získaly od města dotace v přepočtu přes dvě stě milionů korun.

Tři společnosti uzavřely jeden provoz, vzápětí však otevřely jiný ve stejném oboru a pod novým obchodním jménem podnikaly dál. Dotace byla udělena pod podmínkou pětileté záruky na zařízení, po tuto dobu měli mít uživatelé zajištěny případné revize a opravy zařízení zdarma.

Pokud se potvrdí podezření, že podnikatelé použili prostředky jinak, než bylo určeno, budou obviněni ze zpronevěry, dotaci vrátí a navíc zřejmě nahradí škodu Seoul Energy Corporation, která je nucena řešit ročně na 26 tisíc stížností na závady těchto zařízení.

Zdroj: Meil kjongdže