Kolem kandidátů na prezidenta to vře

11/09/2021

Ve druhé polovině loňského roku rozvířila jihokorejskou politickou scénu řada trestních oznámení, která na čelní představitele z řad vládnoucích Demokratů podala hlavní opoziční strana Síla lidu. Před týdnem na sebe strhl pozornost médií opoziční poslanec Kim Ung. Prohlásil, že podnět, koho z jakých trestných činů obvinit, předala Síle lidu přímo tehdejší generální prokuratura.


Kim Ung si však přesně nepamatuje obsah příslušných dokumentů. Také si nevzpomíná, kdo byl jejich autorem. Generálním prokurátorem byl v té době Jun Sogjol, muž, jenž v březnu příštího roku hodlá kandidovat na prezidenta. Údajně v mládí boxoval. Umí rány rozdávat, ale i přijímat. V posledních měsících jsme jej měli možnost sledovat v mnoha vyhrocených politických situacích. Zatím z každé našel východisko. Nyní operuje tím, že není známo, zda zmíněné dokumenty skutečně pocházejí z prokuratury, zda jsou pravé, ani kdo z prokuratury straně zmíněný podnět dal: "Kdo se mě tak bojí? Ať se ukáže, vysvětlím mu to! Před Národním shromážděním!" volal na spěšně svolané tiskové konferenci. Není mu to nic platné. V pátek mu Státní protikorupční orgán sdělil, že jej podezírá ze zneužití pravomoci veřejného činitele, zasahování do výkonu práva, vyzrazení utajovaných informací při výkonu veřejné služby, porušování zákona o ochraně osobních údajů a zákona o volbách do veřejného úřadu.

Může toto zásadní odhalení souviset s tím, že bývalý prokurátor Jun příliš nezapadl do strany Síla lidu, která se má pro nadcházející volby stát jeho mateřskou základnou?

Zdroj: Korea Herald, KBS, Jonhap, Hangjore