Kimova sestra jako znalkyně lidové slovesnosti

26/06/2021

Na klíčovém zasedání Korejské strany práce prohlásil severokorejský vůdce Kim Čongun, že by země měla být připravena na dialog i konfrontaci s USA, a vyzval k úsilí o kontrolu situace na Korejském poloostrově. Bylo to den poté, co zvláštní zmocněnec USA pro Severní Koreu Kim Song nabídl Severu setkání "kdekoli a kdykoli bez jakýchkoli předběžných podmínek".

Vůdcova slova byla pochopena jako vstřícné gesto, směřující k obnovení dialogu o denuklearizaci poloostrova. Spojené státy komentář vyhodnotily jako "zajímavý signál".

K tomu se však vyjádřila Kimova sestra Jodžong, podle níž jsou tyto interpretace mylné, a očekávání, která z nich vyplývají, uvrhnou Spojené státy do většího zklamání. Připomněla korejské přísloví: Je důležité mít sny. Důležitější však je umět je správně vyložit.

Podle profesora severokorejských studií Jang Mudžina však nejde o zcela odmítavý signál. Sever spíše požaduje konkrétnější a pádnější důvody pro obnovení dialogu a návrhy na setkání bez předběžných podmínek hodnotí expert jako příliš vágní.

Zdroj: Jonhap, KBS, Korea Times