K-koronavirus: bude 93. týden poslední?

30/10/2021

Korea hlásí, že proti koronaviru plně naočkovala 73,2 % a jednou dávkou vakcíny 79,9 % populace. Přesto bylo v pátek zaznamenáno 2124 nových případů covid-19. Od počátku pandemie v Koreji onemocnělo 360 536 lidí, zemřelo 2817 obyvatel , smrtnost dosáhla 0,78 %.

Narůstající počet pozitivně testovaných netěší úřady. Příští týden totiž země začíná přecházet do modu "život s koronavirem", jehož realizační plán vláda představila tento pátek. První fáze začne 1. listopadu, bude trvat čtyři týdny a počítá s postupným rozvolněním hlavních protiepidemických opatření. Další omezení mají přestat platit již v prosinci, v lednu 2022 chce být země plně "uschopněná". Podle premiéra Kim Pokkjuma to však není konec, ale začátek nového boje s koronavirem. Základní pravidla jako nošení roušek, dezinfekce a aktivní testování budou platit dál.

Zdravotnické úřady plánují zajistit mimo jiné dostatek antikoronavirotik pro perorální aplikaci. Podle televizní stanice KBS uvažují i o licenční výrobě nového léku, vyvinutého americkou společností Merck.


Zdroj: KBS, Jonhap