Jih vs. Sever, Sever vs. Jih

08/05/2021

Od března letošního roku platí v Jižní Koreji zákaz posílat na Sever protirežimní materiály. Letáky posílají aktivisté od roku 2010 balóny, nebo po vodě. Zmíněný zákon přijatý loni v prosinci 2020 vzbudil pozornost i v USA. V dubnu se jím zabývali členové Kongresu, kteří konstatovali, že jde o porušení svobody projevu. Jižní Korea se ohradila, prý nechce, aby napětí na 38. rovnoběžce dále eskalovalo. Životy lidí v jejím okolí jsou i tak permanentně v ohrožení.

Tento čtvrtek provedla policie razii v kanceláři známého severokorejského přeběhlíka Pak Sanghaka, který tvrdil, že on a jeho skupina navzdory zákazu poslali koncem dubna na Sever půl milionu protirežimních letáků, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, nebo pokuta v přepočtu sedm až dvacet tisíc amerických dolarů. Naplní-li se skutková podstata porušení nového zákona, bude Pak Sanghak prvním, kdo za ni bude stíhán.

Balóny podle všeho dorazily na místo určení. V neděli totiž vydala Kim Čongunova sestra Kim Jodžong prohlášení, v němž odsuzuje Jih za to, že nedokázal zabránit odeslání další várky letáků, a vyhrožuje, že Sever bude na "nesnesitelnou provokaci" reagovat a přijme "odpovídající opatření".

Zdroj: Jonhap