Čtvrtá vlna

17/07/2021

Počet pozitivně testovaných na koronavirus se tento týden pohyboval mezi tisícem a šestnácti sty případy denně. V pátek to bylo 1536. Covid-19 se šíří také mezi sportovci. V pondělí byla s okamžitou platností zastavena profesionální baseballová liga. Několik hráčů bylo totiž testováno s pozitivním výsledkem. Nakazili se v nočních klubech.


Korea trasuje a masivně testuje. Testovací centra prováděla začátkem července 34 tisíc testů denně, nyní je to o sto tisíc více a tvoří se na ně velmi dlouhé fronty. Ke všemu je horko, denní teploty dosahují až 37°C. To komplikuje situaci nejen čekajícím, ale i zdravotníkům v protiepidemických kombinézách. Trpí přehřátím, jsou vyčerpaní, byl zaznamenán i jeden kolaps.


Na adresu Úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí směřují kritické hlasy Očkování totiž vázne. Korejské úřady sice objednaly pro své občany sto milionů dávek vakcíny, plně naočkováno je však pouze cca 12 % populace, jednu dávku obdrželo cca 31 % populace.


Rezervace očkování? Zkuste to za 144 hodin.

Od začátku pandemie bylo v Koreji pozitivně testováno 174 tisíc osob z 52 milionů, s covid-19 zemřelo 2051 lidí. Kolektivní imunitu může země získat pouze proočkováním populace. Ve středu byl spuštěn rezervační systém pro občany mezi 55 a 59 lety věku. Těch je v Koreji tři a půl milionu, k dispozici však bylo pouze 1,85 milionu dávek. Systém byl okamžitě po spuštění přetížen. Uživatelům sděloval, že se budou moci znovu připojit za 144 hodin, nebo byla stránka zcela nedostupná.

Z tisku víme, že má Korea licenční smlouvy na výrobu očkovací látky se všemi známými výrobci mRNA vakcín. Prezident Mun vidí svou zemi jako budoucího globálního hráče a agentura Reuters v pondělí informovala, že je Korea připravena světu dodat přes miliardu dávek očkovacích látek. Na otázku, proč očkování doma selhává, však ve sdělovacích prostředcích odpověď nenacházíme.

Zdroj: KBS, Korea Times, Reuters, Jonhap