81. vydání: Korejská maturita sunung

20/11/2021

Obsah:


CJ Globální

S koronavirem, týden 3

A zase Tokto!

Mír na poloostrově?

Přelet nad KADIZem

Sunung, zkouška z dospělosti

Zrušeny horské treky

V čele Naveru žena

21.11.2021: BTS na American Music Awards


CJ globální

CJ ENM, jedna z filiálek CJ Group, získala osmdesátiprocentní podíl v hollywoodské produkční a distribuční společnosti Endeavour Content, kterou u nás známe mimo jiné díky muzikálu Lalaland (2016). Zbývajících dvacet procent podniku zůstává nadále ve vlastnictví Endeavour, nemění se ani vedení firmy.

Společnost CJ ENM produkovala mimo jiné oscarového Parazita a oblíbený komediální seriál se severokorejským settingem Láska padá z nebe. Díky akvizici se chce stát významným studiem s globální působností a umožnit vznik dílům, která osloví publikum celého světa.

Zdroj: KBS, Jonhap, Variety 

21.11.2021: BTS na American Music Awards

Minulý víkend bodovali BTS na EMAs (evropské ceny televizní stanice MTV), kde získali čtyři ocenění. Tuto neděli septet vystoupí na slavnostním vyhlášení AMA. S Megan Thee Stallion zazpívají "Butter" a s Coldplay "My Universe". Obě písně se letos umístily na vrcholu žebříčku Billboard Hot 100. "Butter" strávila na stupni vítězů deset týdnů, "My Universe" týden.

BTS je nominováno ve třech kategoriích: umělec roku, oblíbené popové duo nebo skupina a popová píseň. Skupinou roku byli vyhlášeni již loni a předloni, vyhrají-li i letos, stanou se teprve třetím hudebním uskupením, které v historii soutěže dosáhlo podobného úspěchu. Držíme palce!

Zdroj: KBS, Jonhap, Billboard


S koronavirem, týden 3

V pátek Korea hlásila 3034 pozitivně testovaných, od začátku pandemie bylo zaznamenáno celkem 409 099 případů, zemřelo 3215 lidí. Úřady znepokojuje rostoucí počet těžce nemocných pacientů, kteří plní jednotky intenzivní péče, kde postupně docházejí lůžka. V Soulu jich je obsazeno přes osmdesát procent, v celé jižní Koreji pak 63,8 procent, přičemž za kritickou se považuje již tříčtvrtinová obsazenost. Prvního listopadu zahájila země přechod na život s koronavirem. V té době však žádný ze zmíněných hospitalizovaných nebyl v kritickém stavu. V pátek vláda sdělila ústy premiéra Kim Pogjuma občanům, že soulské nemocnice mohou tyto pacienty nechat přeložit na volná lůžka mimo hlavní město. V případě potřeby k tomu mohou využít i leteckou záchrannou službu.

Úřady žádají nemocnice, aby v co největší možné míře zefektivnily proces obsazování lůžek a uvolňovaly pacienty z intenzivní péče hned, jakmile to jejich zdravotní stav dovolí. V současné době je podle nich pobyt nemocného na JIPu někdy zbytečně prodlužován.

Agentura pro kontrolu a prevenci nemocí v pátek zavedla nový pětistupňový systém protiepidemických opatření. Situaci bude hodnotit jednou týdně a na základě výsledků rozhodne, zda stávající rozvolněný režim sociálního distancování zpřísní, či nikoli.

Plně očkováno je 78,6 % Korejců, jednu dávku vakcíny obdrželo 82 % populace. Osobám nad 60 let, zdravotníkům a dalším zranitelným skupinám byla zkrácena lhůta mezi podáním druhé a třetí dávky vakcíny a to z šesti na čtyři měsíce.

Pokud by se stávající krizi nepodařilo překonat, bude třeba cestu k normálu pozastavit. Úřad zároveň zdůraznil, že se vláda bude snažit co nejrychleji zajistit vyšší počet nemocničních lůžek a posílit lékařský personál.

Zdroj: Jonhap

A zase Tokto!

Ve středu se ve Washingtonu konala tisková konference, která měla informovat o výsledcích třístranných rozhovorů mezi Jižní Koreou, Japonskem a USA. Místo zástupců všech tří zemí odpovídala na otázky novinářů pouze ministryně zahraničí USA Wendy Shermanová. Japonský vicepremiér pro zahraničí Takeo Mori se konference odmítl zúčastnit. Jak uvedl ministr zahraničních věcí Korejské republiky Čche Čonggon, který na tiskovku také nedorazil, Zemi vycházejícího slunce se nelíbilo, že generální tajemník Korejské národní policejní agentury Kim Čchangjong v úterý Tokto navštívil. Spor se týká několika skalnatých ostrůvků, které podle Korejců náležejí Koreji odjakživa, to samé ovšem tvrdí Japonci.

USA se na Dálném východě snaží vystupovat jako vlivný zprostředkovatel a svým vlivem vymazat pevninskou Čínu. Tisková konference a bez asijských představitelů však toto image příliš nepodpořila.

Mír na poloostrově?

Jižní Korea a USA přesto pokračují v intenzivní přípravě návrhu dohody o ukončení války. Prezident Mun by ji rád uzavřel ještě před koncem svého funkčního období. Ministr sjednocení I Injong v pátek prohlásil, že jednání postoupila do závěrečné fáze. Na Korejském poloostrově se podle něj projevují změny a Sever pravděpodobně nebude podnikat kroky, které by případně eskalovaly napětí.

Úsilí o uzavření mírové smlouvy se však netěší všeobecné podpoře. Proti je opozice, která ústy svého prezidentského kandidáta Jun Sogjola říká, že jde o předčasný a jednostranný krok, protože Sever zatím odmítá denuklearizaci poloostrova. Nesouhlas vyjádřilo na zmíněných třístranných jednáních také Japonsko.

Zdroj: KBS, Jonhap, Korea Times


Přelet nad KADIZem

Dva čínské a sedm ruských letounů proletělo v pátek v různých časech tzv. identifikační zónou protivzdušné obrany Koreje (KADIZ). Stroje se v zóně pohybovaly každý zvlášť, první byl zaznamenán kolem 11. hodiny dopoledne, poslední v 16:38. Každý přelet trval přibližně deset minut. Ani Rusko, ani Čína je Koreji nenahlásily. Jižní Korea byla nucena do oblasti vyslat své válečné letouny F-15 a F-16 a tankovací letadlo KC-300.

Čína jihokorejské armádě prostřednictvím horké linky sdělila, že šlo o běžné cvičení. Jihokorejci spekulují, že se pravděpodobně jednalo o společné rusko-čínské manévry. Ministerstvo zahraničních věcí Korejské republiky vyjádřilo oběma velmocem a vyzvalo je, aby přijaly opatření, která by podobným incidentům v budoucnu zabránila.

Zdroj: KBS, Jonhap


Přání úspěchu u zkoušek sunung
Přání úspěchu u zkoušek sunung

Sunung, zkouška z dospělosti

Sunung je maturita a přijímací zkoušky na vysoké školy v jednom. Trvá osm hodin a je nejtěžší zkouškou v životě Korejců.

Letos se konala 18. listopadu a přihlásilo se na ni téměř 510 tisíc studentů. Po celé zemi pro ně bylo připraveno 1251 zkušebních místností. Studenti museli mít negativní PCR test a roušku. Ti, kdo byli pozitivní, nebo v karanténě, psali písemky zvlášť ve stovce k tomu vyhrazených místnostech.

V době konání zkoušek sunung je omezena veřejná doprava, to aby se studenti dopravili do zkušeben včas. Pokud se přesto zpozdí, naloží je policejní auto a doveze na místo. Obchody, burza a devizové trhy otevírají o hodinu později. Při poslechu anglického textu nelétají letadla.

Rodiče děti doprovázejí až na místo, do zkušeben s nimi však nesmějí. Ti věřící se modlí, aby jejich potomek u zkoušky uspěl. Hvězdy K-popu pro studenty natáčejí zvláštní videa, v nichž jim přejí, aby u zkoušky uspěli. Takové snímky končí většinou výkřikem "Fighting!"

V některých sdělovacích prostředcích (KBS, Korea Times) se objevují spekulace, nakolik enormní stres, který je s přípravou na zkoušky spojen, ovlivňuje psychiku mladých Korejců. Téměř 30 % korejské populace trpí depresemi, na sto tisíc lidí připadá 24,5 sebevražd.

Zdroj: Jonhap, KBS, foreignpolicy.com 


Součástí budhistického rituálu za úspěšné složení zkoušek je zapálení svíčky.
Součástí budhistického rituálu za úspěšné složení zkoušek je zapálení svíčky.

Zrušeny horské treky

Sto třicet sedm horských stezek v národních parcích po celé Koreji bude od pondělí na dobu minimálně jednoho měsíce uzavřeno, a to z důvodu rizika vzniku lesních požárů, sdělila Správa národních parků. Z celkového počtu šesti set jedenácti stezek bude zcela uzavřeno sto devět z nich a dvacet osm dalších bude přístupných jen částečně. 

Mezi uzavřené stezky bohužel patří i ty nejmalebnější a nejnavštěvovanější, jako je stezka mezi chrámem Pektam a vrcholem Tečchongbong v Národním parku Soraksan, nebo horská stezka spojující skály Jorjong s hřebeny Hwage v Národním parku Čirisan. V tuto roční dobu se sem přitom turisté vydávají za červenajícím podzimním listím.

Zdroj: Čoson ilbo


V čele Naveru žena

Společnost Naver, největší korejský internetový portál, jmenovala svým novým generálním ředitelem ženu. 

Středeční zasedání správní rady vybralo na tuto pozici čtyřicetiletou Čche Sujon, která měla doposud ve společnosti na starost globální obchod. Společnost Naver se již dříve zavázala přepracovat svou firemní kulturu poté, co jeden z jejích zaměstnanců letos v květnu spáchal sebevraždu kvůli šikaně staršího kolegy. Ředitelka povede pracovní skupinu, která zajistí přechod k novým principům řízení.

Jmenování generální ředitelky představuje snahu společnosti o nový začátek. Čche je vzděláním právnička se zaměřením na globální fúze a akvizice, její zvolení je proto signálem, že cílem společnosti je především expanze. Někteří kritici však tvrdí, že nová generální ředitelka nemá zkušenosti s klíčovými službami Naveru a představuje pouze symbol.

Zdroj: Čoson ilbo