80. vydání: První sníh

13/11/2021

Obsah:

Martin to letos popletl. Na bílém koni jezdil po Soulu.

K-koronavirus

Pane premiére, deset je deset, ne jedenáct

S koronavirem, týden 2

Jak v Koreji vyřešili nedostatek urey

I Čemjongbus vyráží za voliči

Manželka I Čemjonga v nemocnici

Nevrátí se. Tak je to.

Hodně černá kronika


Martin to letos popletl. Na bílém koni jezdil po Soulu.

10. listopadu pocukroval Soul první sníh. Bylo to o měsíc dřív, než je zvykem. Korejci věří, že díváte-li se na sníh s milovaným člověkem, bude z toho opravdová láska a bude napořád. Když se objeví první vločky, nikam se nedovoláte. Lidé rychle píší zprávy těm, které mají rádi,a chtějí se s nimi honem sejít.

Věří se také, že ten den budou odpuštěny všechny lži. To je velmi starý zvyk, platil už v království Čoson, kde lež, poprášenou prvními vločkami, musel odpustit i král.

S prvním sněhem si Korejci něco přejí. Přání, vyřčená tohoto dne, se totiž vyplní.

Zdroj: Jonhap, koreabyme.com


K-koronavirus

Korejská propaganda si do intenzity podpory boje s koronavirem nezadá s naší. "Máte na sobě roušku?," ptají se plakáty. "Nasaďte si ji. Budou-li vám nasazovat kyslíkovou masku, může už být pozdě." Lidé jsou až na výjimky zabalení řádně, nevystrčí ani nos, pokud ovšem není potřeba v metru obnovit make-up. Z obliga jsou rovněž adžossi, pánové nad šedesát, kteří mohou de facto vše.

Opatření proti koronaviru jsou v Koreji nadřazená ústavě. Pohyb lidí tudíž může být monitorován pomocí QR kódů. Každý mobil s korejským telefonním číslem má svůj. Jdete do obchodu - registrujete se. Jdete ven - pípnete si. Nemáte-li předvolbu +82, zapíšete se ručně, nebo zavoláte na linku pro cizince, kde se údajně zdarma nahlásíte. Systém zaznamenává polohu svých uživatelů a informuje je, kolik je v dané oblasti právě teď nakažených, respektive o tom, že tam byl v předchozích dnech někdo pozitivní. V takovém případě nabádá k testování.

Postřeh: v Česku máme dostatek vakcín, ale velké procento lidí, kteří očkování odmítají, v Koreji je to přesně naopak. Odmítači tam jsou, ale je jich výrazně méně, očkování jde pomaleji a ti, na které se ještě nedostalo, "dobírají" nevyužité vakcíny.

Zdroj: Instagram lektorky korejštiny Máji Kim


Pane premiére, deset je deset, ne jedenáct

V pátek 12. listopadu na sebe upoutal l pozornost předseda vlády Kim Pugjom, jemuž úřad městské části Čongno, což je soulská Praha 1, vyměří pokutu za nedbalost. Politik pořádal 6. listopadu večeři, jíž se zúčastnilo celkem jedenáct osob. V té době v Soulu platila protikoronavirová nařízení, která ve společném prostoru zakazovala pobývat více než deseti lidem. Porušení nařízení může městská část pokutovat až sto tisíci wonů, tj. v přepočtu cca dvěma tisíci korunami. Premiér se za pochybení omluvil.

Zdroj: KBS


S koronavirem, týden 2

V pátek se v Koreji testovalo na koronavirus s pozitivním výsledkem 2368 lidí, od začátku pandemie se celkem nakazilo 390 719 osob. Úřady zneklidňuje počet pacientů v kritickém stavu, který překročil čtyři sta. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo sedmi nemocnicím v Soulu a jeho okolí, aby pro ně vyčlenily další lůžka, kterých tak země bude mít k dispozici o 52 více, tedy 909.

S koronavirem zemřelo celkem 3051 lidí. Podle úřadů jde zřejmě o důsledek postupného rozvolňování protiepidemických opatření a přechodu Jižní Koreje na "život s koronavirem", jehož druhá fáze má být spuštěna v polovině prosince. Bude-li však nakažených přibývat tímto tempem, vyhradila si právo proces "uschopnění" Koreje pozastavit.

Jednou dávkou vakcíny je naočkováno 81,4 %, dvěma 77,6 % obyvatel.

Zdroj: Jonhap

Čin Air (Jin Air) deset hodin neodbavoval

Společnosti Jin Air selhaly v pátek brzy ráno počítače a provoz se nepodařilo obnovit celých deset hodin. Tisíce cestujících proto uvízly na letištích. Pomoc přišla od sesterské Korean Air, která vypravila deset letů, jimiž část pasažérů přepravila.

Problém zjistili na serveru v Německu, systém znovu zprovoznili v 16:40. Vedení firmy se klientům omluvilo za vzniklé nepříjemnosti a slíbilo, že udělá vše pro to, aby se v budoucnu neopakovaly.

Zdroj: Jonhap


Jak v Koreji vyřešili nedostatek urey

Jižní Korea se potýká s kritickým nedostatkem urey, aditiva, snižujícího emise dieselových motorů. Látka se vyrábí z uhlí a Korea ji dováží z Číny, kde je však nyní uhlí nedostatek a vývoz kyseliny močové tudíž stagnuje. Řešením problému pověřila korejská vláda speciální inspekční tým, který provedl šetření a ze státních rezerv uvolnil dva tisíce tun močoviny (DEF). Místní výrobce z nich vyrobí až dva miliony litrů roztoku. Bude k dispozici autobusům, popelářským a nákladním vozům a vystačí jim na deset dní.

Ročně Korea dováží osmdesát tisíc tun močoviny, množství, které vystačí na výrobu až 240 milionů litrů roztoku urey. Téměř 98 % tohoto objemu pocházelo dosud z Číny. Svou závislost chce Korea řešit jednak dovozem odjinud, ale i pokutami a kontrolou spotřeby.

Od čtvrtka platí nové vládní nařízení, které zakazuje hromadění DEF pod pokutou až sto milionů wonů (přibližně dva miliony korun), nebo trestem odnětí svobody na tři roky.

DEF se nesmí přeprodávat. Přímý dovoz bude povolen pouze pro vlastní potřebu. Prodejci, dovozci a vývozci DEF budou muset vládě denně hlásit, kolik dovážejí, prodávají a jaký je stav jejich zásob.

Zdroj: Čungang ilbo, Jonhap 


I Čemjongbus vyráží za voliči

Nápad vést prezidentskou kampaň z autobusu vznikl v Polsku, v roce 1995 v něm jezdil Andrzej Kwasniewski. O rok později nasedl Miloš Zeman do Zemáku. Prvním Korejcem, který takto cestoval za voliči, byl v roce 2015 tehdejší kandidát na prezidenta Kim Musong, nad nímž nakonec zvítězila budoucí prezidentka Pak Kunhje.

Kandidát za vládní Demokraty I Čemjong se rozhodl na tuto praxi navázat a slíbil voličům, že za nimi každý týden přijede tzv. Metchabusem. Dvanáctého listopadu zamířil na jih do Pusanu a Ulsanu, kde na místním tržišti rozdával lidem stravenky.


Manželka I Čemjonga v nemocnici

V úterý však musel I Čemjong zrušit svůj oficiální program. Jeho manželka doma omdlela a při pádu se udeřila do hlavy. Kandidát na prezidenta byl nucen zavolat rychlou záchrannou službu, která ji odvezla do nemocnice. Paní Kim podstoupila lékařská vyšetření včetně CT screaningu. To vyvolalo vlnu spekulací, v Koreji se totiž "cétéčko" předepisuje především obětem domácího násilí. Vedení Demokratické strany se proti pomluvám striktně ohradilo a těm, kdo je šíří, pohrozilo tvrdými právními kroky.

Zdroj: KBSNevrátí se. Tak je to.

Televizní kanál KBS zareagoval odmítavě na petice diváků požadující návrat herce Kim Sonhoa do zábavného pořadu Jedna noc, dva dny, který vysílá. Odmítnutí zdůvodnilo KBS tím, že odchod herce následoval po vzájemně dohodě a rozhodnutí již nelze zvrátit. Pořad, který je vysílán s přestávkami od roku 2007, bude pokračovat za účasti pěti zbývajících členů. Herec pořad, ve kterém vystupoval od roku 2019, opustil minulý měsíc poté, co se stal terčem obvinění ze strany své bývalé přítelkyně, kterou měl údajně donutit k potratu. Zveřejněné nahrávky rozhovorů mezi ním a jeho bývalou přítelkyní však odhalily, že potrat proběhl po vzájemné dohodě, a veřejné mínění se tak přiklonilo znovu na stranu herce. Kim Sonho se již vrátil k práci na filmových projektech a reklamách, které byly kvůli kontroverzím dočasně pozastaveny, na jeho rozhodnutí opustit show se však podle vyjádření KBS nic nezměnilo.

Zdroj: Čungang ilbo


Hodně černá kronika

Ženu, která byla odsouzena za vraždu své osmileté dcery v afektu kvůli neshodám se svým druhem, poslal odvolací soud na dvaadvacet let do vězení. Čtyřiačtyřicetiletá žena z Inčchonu byla začátkem letošního roku obviněna z udušení své dcery. Tělo dívky našel o týden později její partner. Žena policii sdělila, že vraždu spáchala poté, co se pohádala se svým partnerem kvůli stávající finanční situaci. Okresní soud ženu v květnu poslal na 25 let do vězení, soulský vrchní soud však trest zmírnil na 22 let s odvoláním na její zhoršující se zdravotní stav, související s cukrovkou. Podle soudu žena porodila dceru, když žila se svým druhem, aniž by se rozvedla smanželem, nezapsala ji do matriky a neposílala do školky, ani do školy. Den po dceřině smrti žena provedla ve stejný den registraci jejího narození i úmrtí. Zhruba týden po jejím zatčení byl nalezen mrtvý i její druh.

Zdroj: Jonhap