79. vydání, Prezident Jižní Koreje Mun Čein v Evropě

06/11/2021

Obsah:

Prezident Mun se sešel s premiérem Babišem

Setkání V4 s prezidentem Mun Čeinem

Korejci chtějí prodat své stíhačky Slovákům

"S koronavirem" týden 1

Jižní Korea zná opozičního kandidáta na prezidenta

Blíží se sunung. Nejtěžší zkouška v životě Korejců

Chybí urea

Na téma severokorejského článku "Naše mateřština"

Setkání V4 s prezidentem Mun Čeinem

Jihokorejský prezident Mun Čein a premiéři Maďarska, Česka, Polska a Slovenska se ve čtvrtek dohodli na posílení spolupráce v oblasti ekonomiky, vědy, technologií a klimatických změn. Mun Čein, maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský premiér Eduard Heger, český premiér Andrej Babiš a polský premiér Mateusz Morawiecki uspořádali v Budapešti druhý summit Korejské republiky a Visegrádské čtyřky. Shodli se na úspěchu bilaterálního obchodu mezi Jižní Koreou a státy V4, který v loňském roce dosáhl historického maxima, pandemii navzdory. Zajedno byli i ohledně dalšího rozšíření spolupráce nejen v oblastech tzv. čtvrté průmyslové revoluce, ale také v oblasti digitálních technologií a zdravotnictví, hovořili o nutnosti společného postupu při využití vodíku s cílem dosažení uhlíkové neutrality. Mun rovněž premiéry V4 informoval o stávající situaci na Korejském poloostrově a ti mu vyjádřili podporu v úsilí o nastolení míru.

Prezident Mun se sešel s premiérem Babišem

Předseda vlády zdůraznil, že Jižní Korea je pro Českou republiku významný partner a po Německu a USA třetím největším zahraničním investorem v ČR."

Po skončení summitu se oba státnici sešli ke zvláštní schůzce, kterou si vyžádala korejská strana. Prezident Mun s premiérem projednali možnosti spolupráce v oblasti energetiky, eletromobility a turismu. "Těšíme se na obnovu přímého leteckého spojení mezi Soulem a Prahou a na zintenzivnění turistického ruchu," prohlásil Andrej Babiš.

"Česká republika chystá tendr na obnovu jádra v naší jaderné elektrárně v Dukovanech. Předpokládáme, že se Korejská republika zúčastní, protože má skvělé technologie," řekl Babiš.

Zdroj: Jonhap, Úřad vlády, ČT24 

Korejci chtějí prodat své stíhačky Slovákům

V průběhu schůzky V4 a prezidenta Muna podepsali jihokorejský letecký výrobce Korea Aerospace Industries a Letecké opravovne Trenčín dohodu o zajištění bilaterální spolupráce, v níž se slovenská společnost zavazuje, že podpoří snahu Korejců vyvézt letouny FA-50. Slovensko hodlá modernizovat svou flotilu letounů L-39. Očekává se, že v první polovině příštího roku vyhlásí tendr na jejich dodávku. Korejci se jej hodlají zúčastnit. Hodnota kontraktu se má pohybovat v řádu půl miliardy amerických dolarů.

Společnost Korea Aerospace Industries vyvinula FA-50 ve spolupráci s americkým výrobcem Lockheed Martin. Jde o bojovou variantou nadzvukového proudového letounu T-50 a lze jej použít jak pro výcvikové, tak pro provozní účely.

Zdroj: Čungangilbo

S koronavirem týden 1

V pátek hlásila Jižní Korea 2344 případů nákazy covid-19. Počet pozitivně testovaných na koronavirus mírně roste. Od začátku pandemie bylo zaznamenáno 375 464 případů, zemřelo 2936 osob.

Úřady připouštějí možnost, že by v průběhu příštího týdne mohl denní přírůstek nakažených překročit až sedm tisíc. Země přesto rozvolňuje protiepidemická opatření a pomalu přechází do režimu "život s koronavirem". Korejci začínají nesměle cestovat, přijíždějí i do České republiky, podle informace Czechtourism Korea však není zcela dořešeno, zda očkování z Koreje platí i u nás, respektive kde a za jakých podmínek se cizinci budou moci nechat otestovat.

Zdroj: Jonhap, Prahailbo, Czechtourism Korea

Jižní Korea zná opozičního kandidáta na prezidenta

Jun Sogjol
Jun Sogjol

Největší korejské politické strany zvolily své kandidáty na prezidenta. Za vládnoucí Demokraty kandiduje bývalý guvernér provincie Kjonggi I Čemjong, v primárkách opoziční Síly lidu zvítězil politický nováček, bývalý nejvyšší prokurátor Jun Sogjol. Ve svém projevu po zvolení vyjádřil vděčnost Síle lidu za to, že jeho nominaci podpořila, a zmínil vlastní pocit odpovědnosti za změny, které je v zemi třeba provést. Svého hlavního soupeře obvinil z nedostatku zdravého rozumu a vyzval veřejnost, aby nad kandidátem Demokratů ve volbách "vynesla přísný rozsudek, protože národ rozděluje populistickými sliby." Narážel především na Iovu myšlenku o základním nepodmíněném příjmu a vyšších náhradách škod podnikům, které byly nejvíce postiženy protikoronavirovými opatřeními.

Zdroj: Jonhap, Korea Times, KBS


Blíží se sunung. Nejtěžší zkouška v životě Korejců

Již za dva týdny se v Koreji budou konat souborné zkoušky sunung, které rozhodují o přijetí na vysokou školu a představují nejtěžší zkoušku v životě mladých Korejců. 4. listopadu bylo proto v Koreji zahájeno mimořádné karanténní období. Studenti, kteří budou zkoušky skládat, se mohou den před jejich konáním nechat otestovat až do dvaadvacáté hodiny, na některých místech dokonce i v brzkých ranních hodinách v den jejich konání. Zkoušek se mohou zúčastnit i studenti s pozitivním testem, ti v izolaci i v domácím léčení, a to na k tomu určeném místě. Studenti s pozitivním testem mohou zkoušky skládat ve třiceti nemocnicích, studenti v izolaci na sto dvanácti speciálních zkušebních místech. Ministerstvo školství zahájilo kontroly dodržování protiepidemických opatření v institucích, které připravují studenty na zkoušku, kontroly budou probíhat rovněž v internetových kavárnách, karaoke klubech a na vysokých školách, kde budou studenti po složení zkoušek psát eseje a skládat praktickou část. Týden před sunung nastoupí všichni středoškoláci do distanční výuky.

Zdroj: KBS


Chybí urea

Jižní Korea se potýká s kritickým nedostatkem roztoku močoviny. Ten se přidává do dieselových motorů, snižuje emise NOx. Vyrábí se v Číně, která jeho vývoz v důsledku obchodního konfliktu s Austrálií zmrazila, respektive prudce zvýšila ceny. Jižní Koreu tato situace zaskočila, z Číny totiž pochází plných 97,6 % její spotřeby. Sdělovací prostředky zaplnily fotografie autobusů a nákladních automobilů, které nevyjely z garáží. Kancelář prezidenta Mun Čeina pověřila řešením situace krizovou pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajistit dovoz roztoku z jiných zemí a prozkoumat možnosti výroby přímo v Koreji.

Zdroj: Jonhap


Na téma severokorejského článku "Naše mateřština"

Severokorejský server Urimindžokkiri věnoval tento týden prostor korejštině. Autor článku konstatuje, že Korejci měli vlastní abecedu již v roce 1444, korejština vyniká nad jinými světovými jazyky civilizovaností a bohatstvím jazykových prostředků, umožňujících vyjádřit jakýkoliv ideologický obsah, či jemné emoce. Kromě toho dokáže napodobit a přirozeně vyslovit jakoukoliv světovou řeč.

Kim Ilsong, děd současného vůdce Severní Koreje, pronesl následující: "Pouze národ, který si uchovává čistotu vlastního jazyka, se může rozvíjet samostatně." Mimo jiné právě díky snaze o samostatnost se severokorejština od jihokorejštiny značně liší. Neustále ji purifikují, očišťují od cizích vlivů. Tento proces známe od nás z dob obrození. Místo klavíru jsme měli mít "klipkokladkostroj", nechybělo mnoho a smrkalo se do čistonosopleny a psi málem vyli za jasné noci na nočenu. Severokorejština odráží i politiku čučche. Místo "paní, pane" se lidé oslovují "soudruhu, soudružko". Výrazy se staly samozřejmostí a mluvčí je podle všeho již nevnímají v původním významu.

Jihokorejština se zahraničním vlivům příliš nebrání. Starším koreanistům, kteří se učili především severokorejštině, uměly tyto rozdíly připravit nepředvídatelné situace. Stalo se, že se kolegyně na soulském letišti bezděky zeptala "severokorejsky" taxikáře, zda by ji dovezl na kolej. Řidiče oslovení "soudruhu" vyděsilo natolik, že ujel. V roce 1987 byl jeden ze zakladatelů české koreanistiky poprvé na Jihu. Na slavnostní recepci se pokoušel objednat pro nové kolegy rýžovou pálenku sodžu a zvučným hlasem zavolal servírku. Severokorejský výraz, který mu automaticky vyšel z úst, označuje na Jihu obsluhu "baru s červenou lucernou."

Na rozděleném poloostrově se de facto vyvinuly dva jazyky. Severokorejci, následující vůli svého vůdce, navíc rozhodli, že mezi slovy, která tvoří jeden výraz, nebudou mezery. Vypadátoasitakto, občas se objevíinterpunkce. To umí zmást nejen překladatele, ale i solidní překladač. Nezřídka se stane, že text prostě nejde "rozlepit".

Pokud se ovšem schopnosti korejské abecedy zapsat výslovnost cizích jazyků týče, má severokorejský server pravdu. Hangul si obstojně poradí i s naším ř. Záleží však na tom, jak daný výraz slyší ten, kdo hlásku korejským písmem zapíše. Severní Korea je v této době uzavřena více, než kdy předtím, a tak nemůžeme tamní jazykovou situaci posoudit, dle našich posledních informací od nejmenovaného diplomata víme jen to, že ti, kdo se učí cizí jazyky, je umí nad očekávání dobře. Pro ilustraci si tedy vypomůžeme příkladem z Jihu, kde si učitelé angličtiny vyprávějí, jak místo "Mr Park´s car is parking over there," sdělili žáci jednomu z nich, že "Mr *uck´s car is *ucking over there". Jindy kdesi na diskotéce z úst slečny, která se chtěla posadit na židli vedle mladíka z Anglie, zaznělo: "May I shit here?"

Zdroj: Urimindžokkiri, Praha ilbo