26. ročník BIFF

09/10/2021

Po roční přestávce, způsobené koronavirem, byl ve středu 6. října zahájen 26. ročník filmového festivalu v Pusanu. Pusan jonghwadže je považován za největší přehlídku filmů v Asii. Potrvá deset dnů a představí se na něm 233 filmů ze sedmdesáti zemí světa.

V Koreji je letos rekordně teplý podzim, v Pusanu stabilně hlásí sedmadvacet stupňů, a tak se diváci mohou skočit vykoupat na slavnou 1,5 km dlouhou pláž Heunde. Pobřeží Pusanu v posledních letech eroduje. Od roku 2015 si moře z pláže ukrojilo přes 17 %.Zahajovací ceremoniál se neobešel bez defilé filmových hvězd na červeném koberci. Z hlediska rób byl výjimečně střízlivý, což se vysvětluje tím, že se v zemi stále nedaří "zkrotit" pandemii natolik, aby mohl přísný Úřad pro kontrolu a prevenci nemocí uvolnit protiepidemická opatření. Nevědělo se tedy, co se bude smět, a co nikoli. Většina hereček si nakonec oblékla černé šaty a pro tentokrát žádná neodhalila víc, než snese konzervativní oko. Objektivy fotoaparátů však oprávněně zaujal model, v němž se publiku představila herečka Kim Kjuri.  

Videozáznam, zachycující celebrity, jak vystupují z aut před pusanským Cinemacentrem, streamovalo Youtube, a tak mohlo mezinárodní publikum alespoň online zatleskat oskarovému herci Pong Čunhoovi (na titulní stránce; filmy: Parazit, Snowpiercer, Matka), legendárnímu režisérovi Im Kwontchekovi (Čchuihwason, Čchunghjang, Sopchjondže) a Old Boyovi" Čche Minsikovi, který se vzápětí objevil v jedné ze dvou hlavních rolí zahajovacího filmu festivalu - Heaven: Do země štěstí.

Pusanský filmový festival se v mnohém inspiroval u našeho karlovarského, jehož programové oddělení jej objevilo již na přelomu tisíciletí. Tehdy se do Koreje vypravila pozdější ředitelka festivalu Julietta Zacharová. Nejvíce ji zaujaly filmy jakéhosi Kim Kiduka a přesvědčila své kolegy, aby jej pozvali k nám. V Karlových Varech si svérázných filmů všimlo mezinárodní publikum a zrodila se hvězda.  

Zdroj: KBS, Jonhap, Praha ilbo