# Politická situace

10/04/2021

1. Triumfální vítězství opozice ve volbách starostů

V doplňovacích volbách starostů Soulu a Pusanu utrpěla vládní strana prezidenta Muna drtivou porážku. Starostou Soulu se po deseti letech opět stal O Sehun, právník, který na primátorský post rezignoval v roce 2011 po fiasku referenda o stravování na školách. O chtěl, aby město platilo stravování pouze cca třiceti procentům žáků všech základních a středních škol, zatímco rada města, kterou tvořili Demokraté, prosazovala, aby bylo hrazeno všem dětem bez ohledu na jejich sociální poměry. Platnost referenda je podmíněna účastí nejméně 33 % voličů, tehdejší obyvatelé Soulu je však bojkotovali a přišlo jich pouze 25, 7 %. O odstoupil vzápětí. Primátorem Pusanu se stal Pak Hjongdžun. Oba politici kandidovali za opoziční Stranu moci lidu. Volby jsou považovány za indikátor rozložení politických sil v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok.

Prezident Mun Čein ve svém čtvrtečním prohlášení uvedl, že výsledky voleb přijímá s těžkým srdcem jako výraz hrubé nespokojenosti občanů a slíbil, že přitvrdí ve válce, kterou vyhlásil korupci. Státní záležitosti bude nadále řídit s větší pokorou a odpovědností.

Zdroj: Jonhap, Čungang ilbo, KBS, Wikipedie


2. Vedení Demokratické strany odstupuje

Nejvyšší politici Demokratické strany ve čtvrtek hromadně rezignovali na své funkce. Přijali tak odpovědnost za porážku v doplňkových volbách starostů dvou největších korejských měst. Nové vedení strany bude zvoleno 16. dubna.

Přesně před rokem přitom strana jednoznačně vyhrála volby do Národního shromáždění, kde její poslanci obsadili 174 křesel ze tří set. Demokraté sice vládnou s absolutní většinou v parlamentu, ale řeší bezprecedentní situaci v podobě koronavirové krize, kterou Korea zvládá de facto příkladně, a skandály členů své strany. Ty se ani ne rok vládnoucí straně doslova "sypou" na hlavu.* Doplňkové volby starostů se konaly proto, že starosta Soulu Pak Wonsun spáchal loni sebevraždu, což se dává do souvislosti s jeho obviněním ze sexuálního obtěžování. Témuž obvinění čelil primátor Pusanu O Kodon, který z funkce odstoupil 23. dubna loňského roku. Oba politici byli Demokraté.

Reformu soudnictví "opepřil" konflikt ministryně spravedlnosti Ču Mie a generálního prokurátora Jun Sogjola, který si nenechal líbit, že jej ministryně na dva měsíce odvolala z funkce. Rozhodnutí zažaloval a dokázal je anulovat, přestože bylo podepsáno samotným prezidentem.

Korejce však nejvíce frustruje trh s nemovitostmi. Ceny za bydlení letí raketově vzhůru a veškeré pokusy Munovy administrativy tento trend zastavit selhávají. Parlament sice přijal pětadvacet balíčků opatření, mezi nimiž je i razantní zvýšení daně z nemovitostí, či zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, průměrná cena bytů v Soulu se však v únoru letošního roku pohybovala o 55 procent výš, než v roce 2017. Výrazně stouply i nájmy.

Vyšší daně, významné znesnadnění financování nákupu nemovitostí, nedostatek bytů na trhu. V takto napjaté situaci se zjistilo, že úředníci státní agentury LH (Land and Housing) skupovali spekulativně pozemky, které byly později vyčleněny pro výstavbu. A ačkoliv opoziční stranu rovněž provázejí pochybení, nemají rozzuření voliči prostor se jimi zabývat.

* Pozn. redakce: Korejskou politiku poměrně důsledně a důrazně monitorují aktivistické skupiny. Otázkou je, zda může to, kam se upírá jejich pozornost, někdo vhodně nasměrovat.

Zdroj: Jonhap, Čungang Ilbo


3. Dočasný předseda Strany moci lidu také odstupuje

Kim Čongin byl do funkce prozatímního předsedy největší opoziční strany jmenován po loňském vítězství Demokratů ve volbách do Národního shromáždění. Hned na začátku svého působení ve funkci prohlásil, že stranu povede pouze do chvíle, kdy se stabilizuje, což odhadoval maximálně na rok. Úspěch Strany moci lidu v doplňkových volbách považuje Kim Čongin za signál, že jeho působení splnilo účel. Pod jeho vedením se strana konsolidovala, změnila název a našla způsob, jak efektivně fungovat v opozici. Její poslanci protestně opouštěli sněmovnu, demonstrovali za svá stanoviska před parlamentem, emotivně interpelovali ministry. Tyto praktiky zaznamenala a odvysílala i severokorejská média, která Národní shromáždění nazvala tongmul kukhwe, zvířecí parlament.

Vedení strany se ujme úřadující předseda Ču Hojong, nové předsednictvo bude strana volit v květnu.

Zdroj: Jonhap


4. Nejbohatší muž Jižní Koreje

Nejbohatším člověkem Jižní Koreje je prezident farmaceutického koncernu Celltrion So Čungdžin. V úterý to uvedl časopis World Forbes, který monitoruje aktiva miliardářů na celém světě. K vyhodnocení výše majetku používá časopis nejrůznější metody včetně sledování pohybu cen akcií příslušných společností.

Aktiva Celltrionu byla odhadnuta na 14,2 miliardy dolarů. Ještě loni byl So pouze třetím nejbohatším člověkem země, jeho firma však získala řadu zakázek, souvisejících s epidemií koronaviru.

V celosvětovém měřítku figuruje So na 145. místě.

Zdroj: The Korea Times