# Z parlamentních a soudních lavic

12/12/2020

V kauze soukromého investičního fondu Lime byli obviněni prokurátor a právníci

Státnímu zástupci a dvěma dalším právníkům bylo v úterý sděleno obvinění z korupce ve finančním skandálu soukromého fondu Lime.

V listopadu loňského roku nakoupila společnost velké množství insolventních aktiv firem, zalistovaných na elektronické burze KOSDAQ. Tím se stala věřitelem řady podniků, ale zároveň znehodnotila vlastní akcie. Akcionáři v reakci na pokles jejich hodnoty požadovali výplatu svých podílů, na což ovšem firma neměla prostředky. Chybělo jí cca 1,6 miliardy wonů (asi 18 miliard Kč). V případu figurují politici, hovoří se také o vedení bank Woori (Uri) a Hana.

Jeden z hlavních manažerů fondu, dnes již zatčený Kim Ponghjon, v dopise z vězení popsal firemní praktiky i způsob, jímž byli upláceni "důležití", jichž se zmíněné obvinění týká. Z jeho výpovědi vyplývá, že pro obžalované státní zástupce a jednoho právníka uspořádal "ovlivňovací" banket v hodnotě přes devět tisíc amerických dolarů. Dva ze tří státních zástupců však nebudou stíháni, neboť z karaoke baru, kde hostina probíhala, odešli před jedenáctou hodinou a nesnědli ani nevypili dost na to, aby přestoupili protikorupční (tzv. Kim Jongnanův) zákon.

Zdroj: Yonhap,Wikipedia

Ministryně Čchu a generální prokurátor Jun

Ministerstvo spravedlnosti jednalo ve čtvrtek o disciplinárním řízení s s generálním prokurátorem Jun Sogjolem, kterého ministryně Čchu Mie koncem minulého měsíce odvolala kvůli údajnému zneužití pravomoci a dalším pochybením. Zasedání disciplinární komise zpozdily dvě žaloby. Nejprve soud vyhověl generálnímu prokurátorovi a rozhodnutí ministryně pozastavil. Ta se však odvolala k vyšší instanci, čímž své rozhodnutí učinila znovu platným. Nyní se čeká na výsledky jednání příslušné komise ministerstva.

Začátkem týdne se k věci vyjádřil i prezident Mun Čein. Omluvil se za zmatky, které kauza způsobila, a vyjádřil přání, aby byly poslední na cestě země k demokratickému soudnictví.

Zdroj: Yonhap

Národní shromáždění - nový zákon přijat přes protesty opozice

Ve čtvrtek schválilo Národní shromáždění zákon, jenž má urychlit zahájení činnosti nového protikorupčního vyšetřovacího orgánu. Opozice jím přichází o právo veta, které mají dva její členové v sedmičlenném výboru, poveřeném výběrem kandidátů do nově zřízeného úřadu, a proto se snažila všemožně zabránit tomu, aby zákon parlamentem prošel. Tentokrát sáhla po tzv. filibusteringu, záměrném prodlužování projevů s cílem oddálit hlasování, jehož se nakonec demonstrativně nezúčastnila. Vládní strana k jeho prosazení opět využila své absolutní většiny.

Zdroj: Yonhap