# Věděli jste, že v Koreji mají Most sebevrahů?

30/09/2020

Most Mapcho v Soulu se stal místem, kde ukončily dobrovolně život již stovky lidí. Je dlouhý 2,2 km. V roce 2013 na něj byly po celé délce umístěny LED žárovky. Ty večer rozsvěcely panely s fotografiemi šťastných rodin, smějících se lidí a nápisy, které si kladly za cíl uklidnit případné sebevrahy a odvrátit je od jejich úmyslu. Věty jako "Už jsi jedl?", "Miluju tě" nebo "To nejlepší máš před sebou", či "Jsi v pořádku?" jsou fráze, jimiž si Korejci dávají najevo zájem. Projekt byl nazván Most života a získal desítky ocenění po celém světě. Ukázalo se však, že nefunguje: počet sebevražd podle některých zdrojů naopak stoupl, proto byla instalace odstraněna a nahrazena vyšším zábradlím a sítěmi.

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví Korejské republiky je v zemích OECD Korea na prvním místě v počtu sebevražd na 100 tisíc obyvatel (23). Na druhém místě je Litva a ČR je dvanáctá.

Alarmující je, že sebevražda je nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí ve věku od deseti do třiceti let. Počet studentů, kteří se pokusili o sebevraždu, se mezi lety 2016 a 2018 zdesetinásobil. Život si vzali buď kvůli rodinným svárům (26 %), depresím (18,3 %) nebo proto, že na ně dolehl stres ze studia, či partnerských neúspěchů (12,7 %).